Αρχική σελίδα Δραστηριότητες Ανεξάρτητη Μεραρχία 1922: Γέφυρα Ελπίδας & Σωτηρία Ανεξάρτητη Μεραρχία 1922 : Γέφυρα Ελπίδας και Σωτηρίας

Ανεξάρτητη Μεραρχία 1922 : Γέφυρα Ελπίδας και Σωτηρίας

Επίσκεψη τμήματος Γ2 στην Κερκυραϊκή Πινακοθήκη

Το 2022 ήταν μία επετειακή χρονιά λόγω της συμπλήρωσης των 100 χρόνων από τη Μικρασιατική Καταστροφή. Τον Φεβρουάριο του 2023 συμπληρώθηκαν 100 χρόνια από τον θάνατο του Κερκυραίου Συνταγματάρχη Δημητρίου - Θεμιστοκλή Θεοτόκη, Μεράρχου της «Ανεξάρτητης Μεραρχίας» που δραστηριοποιήθηκε κατά τον Μικρασιατικό Πόλεμο.

Τη Δευτέρα 13 Μαρτίου 2023 το τμήμα Γ2 του 5ου Γυμνασίου Κέρκυρας επισκέφθηκε την Κερκυραϊκή Πινακοθήκη και συμμετείχε σε εκπαιδευτικό πρόγραμμα που αφορούσε την περιοδική έκθεση με τίτλο «Ανεξάρτητη Μεραρχία, 1922: Γέφυρα Ελπίδας και Σωτηρίας».

• Οι μαθητές αρχικά ενημερώθηκαν για τους στόχους και τη σκοπιμότητα της επίσκεψης.

• Εν συνεχεία, κατά τη διαδρομή προς την Κερκυραϊκή Πινακοθήκη εντόπισαν και κατέγραψαν προσφυγικές κατοικίες που ακόμα διασώζονται επί της οδού Ιωάννη Θεοτόκη.

• Στην Κερκυραϊκή Πινακοθήκη τους υποδέχτηκε ο ιδρυτής της και συλλέκτης Μιχαήλ Άγγελος Βραδής που μίλησε για τους στόχους της Πινακοθήκης και την αναγκαιότητα διαφύλαξης της πολιτιστικής μας κληρονομιάς.

• Στο επόμενο στάδιο, οι μαθητές χωρίστηκαν σε ομάδες και μέσω της έρευνας και της ανακάλυψης εντόπισαν, κατέγραψαν, σχολίασαν και παρουσίασαν στους συμμαθητές τους ιστορικά στοιχεία που αφορούν την πορεία σωτηρίας της Ανεξάρτητης Μεραρχίας κατά τον Μικρασιατικό πόλεμο, με βάση το πληροφοριακό υλικό της έκθεσης.

• Επίσης, μέσω της αισθητικής προσέγγισης των εικαστικών έργων που πλαισιώνουν την παραπάνω έκθεση οι μαθητές γνώρισαν τον Δημήτριο Θεμιστοκλή Θεοτόκη ως άνθρωπο και ως στρατιωτικό.

• Τέλος, μετά την επιστροφή στο σχολείο, έγινε αξιολόγηση της επίσκεψης και καταγράφηκαν εμπειρίες και εντυπώσεις.

Το πρόγραμμα σχεδίασε και υλοποίησε ο καθηγητής του σχολείου μας Παναγιώτης Σαραντίδης. Την εικαστική επιμέλεια ανέλαβε η Μαρία Μελέντη, ιστορικός τέχνης και τη γραφιστική επιμέλεια η γραφίστρια Ελβίρα Μεταλληνού. Στην πραγματοποίηση της επίσκεψης συνέβαλαν η μαθηματικός του σχολείου μας Αργυρώ Καλαφάτη και η εικαστικός Πηνελόπη Βολτέρα.

Φωτογραφικό Υλικό από την συμμετοχή στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα.

5ο Γυμνασιο Πινακοθηκη

5ο Γυμνασιο Πινακοθηκη 2