Αρχική σελίδα Δραστηριότητες Συμμετοχή στον Πανελλήνιο Οικονομικό Διαγωνισμό Συμμετοχή του 5ου Γυμνασίου Κέρκυρας στον Πανελλήνιο Οικονομικό Διαγωνισμό

Συμμετοχή του 5ου Γυμνασίου Κέρκυρας στον Πανελλήνιο Οικονομικό Διαγωνισμό

Συμμετοχή του 5ου Γυμνασίου στον 2ο Πανελλήνιο Οικονομικό Διαγωνισμό στην Α’ Γυμνασίου του Ελληνικού Ανοικτού Πανεπιστημίου.

Μαθητές/τριες της Α Γυμνασίου συμμετείχαν στον Β’ Οικονομικό Διαγωνισμό του ΕΑΠ που έχει ως στόχο την ευαισθητοποίηση των μαθητών/τριών του Γυμνασίου στην Οικονομική Επιστήμη.

Το θέμα του διαγωνισμού ήταν “H ιδέα του επιχειρείν “ στην Α’ Γυμνασίου και συνδεόταν με την ενότητα Οικονομικά της Οικογένειας του μαθήματος της Οικιακής Οικονομίας. Στη διδακτική προετοιμασία και την εξοικείωση των μαθητών με την πλατφόρμα του ΕΑΠ που δημιουργήθηκε για τον διαγωνισμό, συνέβαλαν οι καθηγητές Μαρία Πούλου και Νικόλαος Λούβρος.