Αρχική σελίδα Δραστηριότητες

• Εκπαιδευτική δράση αναφορικά με τον Κωνσταντίνο Θε   ( 2 Άρθρα )

Επίσκεψη στην έκθεση "Άφθαρτος λόγος" με αφορμή την επέτειο των εκατό χρόνων από το θάνατο του συγγραφέα Στέφανου Κωνσταντίνου Θεοτόκης 1872-1923

• Εοαρτσμός Ευρωπαϊκής Ημέρας Γλωσσών 2023   ( 1 Άρθρο )

Όπως κάθε έτος έτσι και το 2023 το σχολείο μας συμμετείχ στον εορτασμός της Ευρωπαικής Ημέρας Γλωσσών.

• Εκδηλώσεις 25 Μαρτίου 2023   ( 1 Άρθρο )

Συμμετοχή του 5ου Γυμνασίου Κέρκυρας στην παρέλαση της 25ης Μαρτίου 2023

• Εαρινή ισημερία - Πείραμα Ερατοσθένους   ( 1 Άρθρο )

Μαθητές του 5ου Γυμνασίου Κέρκυρας μαζί με τους εκπαιδευτικούς Φυσικών Επιστημών κ.κ Μπούρο Μάριο και Μποζίκη Διονύσιο, με την ευκαιρία της εαρινής ισημερίας παραγματοποίησαν το πείραμα του Ερατοσθένους στους χώρους του σχολείου

• Εκπαιδευτική επίσκεψη στην ζυθοποιία Corfu Beer   ( 1 Άρθρο )

Εκπαιδευτική επίσκεψη μαθητών του 5ου Γυμνασίου Κέρκυρας στην ζυθοποιία Corfu Beer στα πλαίσια  προγράμματος Αγωγής Σταδιοδρομίας

• Θερμική Ισορροπία   ( 1 Άρθρο )

Μαθητές του τμήματος Α3 μελετούν πρακτικά την έννοια της Θερμικής Ισορροπίας στο εργαστήριο Φυσικών Επιστημών του Σχολείου μας.

• Ματωμένα Χώματα   ( 1 Άρθρο )

Δράση του 5ου Γυμνασίου στη Δημόσια Βιβλιοθήκη Κέρκυρας με την ευκαιρία συμπλήρωσης εκατό ετών από την Μικρασιατική Καταστροφή. Στην ενότητα αυτή θα βρείτε φωτογραφίες από την δράση καθώς και σχετικά σχόλια μαθητών.

• Ανεξάρτητη Μεραρχία 1922: Γέφυρα Ελπίδας & Σωτηρία   ( 1 Άρθρο )

Συμμετοχή του τμήματος Γ2 5ου Γυμνασίου, στην Κερκυραϊκή Πινακοθήκη, σε εκπαιδευτικό πρόγραμμα που αφορούσε την περιοδική έκθεση : "Ανεξάρτητη Μεραρχία 1922 : Γέφυρα Ελπίδας και Σωτηρίας"

• Σχολικός Επαγγελματικός Προσανατολισμός   ( 1 Άρθρο )

Στην ενότητα αυτή θα βρείτε τις δράσεις που αφορούν στους μαθητές της Γ' Γυμνασίου αναφορικά με την ενότητα του Σχολικού Επαγγελματικού Προσανατολισμού του μαθήματος Εργαστήρια Δεξιοτήτων.

Αρχής γενομένης με την παρουσίαση του Ναυάρχου ε.α. Μαρτζούκου Βασιλείου την 28.09.2022 θα πραγματοποιηθούν μία σειρά παρουσιάσεων διαφορετικών επαγγελμάτων έτσι ώστε οι μαθητές να αποκτήσουν μία όσο το δυνατόν  σφαιρικότερη άποψη για τις μελλοντικές επιλογές τους.

• Επίσκεψη της Γ' Γυμνασίου σε έκεθεση   ( 1 Άρθρο )

Στην ενότητα αυτή θα βρείτε την περιγραφή, φωτογραφίες και υλικό από την επίσκεψη της Γ' Γυμνασίου στην περιοδικη έκθεση "Η βιομηχανική κληρονομιά της Κέρκυρας, 19ος- 20ος αι."

• Συμμετοχή στον Πανελλήνιο Οικονομικό Διαγωνισμό   ( 1 Άρθρο )
  • Εορτασμός Ημέρας Ευρωπαϊκών Γλωσσών 26.09.2022   ( 1 Άρθρο )

Στην ενότητα αυτή θα βρείτε την περιγραφή, φωτογραφίες και video από την δράση του σχολείου στα πλαίσια του εορτασμου της Ημέρας Ευρωπαϊκών Γλωσσών

• Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού   ( 1 Άρθρο )

Δραστηριότητες από την 9η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού - Ευρωπαϊκή Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού 2022

• Συμμετοχή σε επιμορφωτικές δράσεις   ( 1 Άρθρο )

Η ενότητα αυτή παρουσιάζει τις επιμορφωτικές δράσεις στις οποίες συμμετέχουν εκπαιδευτικοί του σχολείου. Οι επιμορφώσεις αυτές αφορούν είτε γενικά είτε ειδικά θέματα με στόχο τη διαρκή αναβάθμιση της ποιότητας της εκαπιδευτικής και παιδαγωγικής διαδικασίας.

• Κωνσταντίνος Θεοτόκης Δημόσια Βιβλιοθήκη Κέρκυρας   ( 1 Άρθρο )

Με αφορμή την επέτειο εκατό ετών από τον θάνατο του λογοτέχνη Στέφανου Κωνσταντίνου Θεοτόκη η Δημόσια Κεντρική Ιστορική Βιβλιοθήκη Κέρκυρας οργάνωσε βιωματικό πρόγραμμα με τίτλο "Κορφιάτικες Ιστορίες".