Αρχική σελίδα Δραστηριότητες Εκπαιδευτική δράση αναφορικά με τον Κωνσταντίνο Θε Εκπαιδευτική δράση αναφορικά με τον Κωνσταντίνο Θεοτόκη

Εκπαιδευτική δράση αναφορικά με τον Κωνσταντίνο Θεοτόκη

Την Τετάρτη 24 Ιανουαρίου 2024 τμήμα της Γ΄ Γυμνασίου του 5ου Γυμνασίου Κέρκυρας επισκέφθηκε, στον Ι.Ν. Αγίου Γεωργίου στο Παλαιό Φρούριο Κέρκυρας, την περιοδική έκθεση με τίτλο «Άφθαρτος λόγος: Κωνσταντίνος Θεοτόκης και η διαχρονική παγκοσμιότητα ενός χώρου»(επιμέλεια Κ.Ι. Σουέρεφ). Η πρωτοβουλία της έκθεσης ανήκει στην Εταιρεία Κερκυραϊκών Σπουδών.

Αρχικά, οι μαθήτριες και οι μαθητές συμμετείχαν σε εκπαιδευτική δράση βιωματικού χαρακτήρα που σχεδίασε ο εκπαιδευτικός του σχολείου μας Παναγιώτης Σαραντίδης. Οι καθηγήτριες, Κλεοπάτρα Χανδρινού και Ελισάβετ Πόρναλη συνέδραμαν στην υλοποίηση της δράσης. Εν συνεχεία, ο επιμελητής της έκθεσης Κωνσταντίνος Σουέρεφ συνομίλησε με τα παιδιά για τη ζωή και τα διαχρονικά μηνύματα του έργου του Κωνσταντίνου Θεοτόκη.

IMG 20240124_103208 2