Αρχική σελίδα Δραστηριότητες Εκπαιδευτική δράση αναφορικά με τον Κωνσταντίνο Θε "Άφθαρτος Λόγος" επετειακή έκθεση για τον λογοτέχνη Στέφανο Κωνσταντίνο Θεοτόκη

"Άφθαρτος Λόγος" επετειακή έκθεση για τον λογοτέχνη Στέφανο Κωνσταντίνο Θεοτόκη

Την Πέμπτη 2 Νοεμβρίου 2023 τμήμα της Γ΄ Γυμνασίου του 5ου Γυμνασίου Κέρκυρας επισκέφθηκε στον Ι.Ν. Αγίου Γεωργίου στο Παλαιό Φρούριο Κέρκυρας την περιοδική Έκθεση με τίτλο «Άφθαρτος λόγος: Κωνσταντίνος Μ. Θεοτόκης και η διαχρονική παγκοσμιότητα ενός χώρου»(επιμέλεια Κ.Ι. Σουέρεφ). Η πρωτοβουλία της έκθεσης ανήκει στην Εταιρεία Κερκυραϊκών Σπουδών.

Κατά τη διάρκεια της επίσκεψης οι μαθήτριες και οι μαθητές συμμετείχαν ενεργά σε εκπαιδευτική δράση βιωματικού χαρακτήρα που σχεδίασε και υλοποίησε ο εκπαιδευτικός του σχολείου μας Π. Σαραντίδης. Προηγήθηκε προετοιμασία στο σχολείο. Μετά την επίσκεψη πραγματοποιήθηκαν παρουσιάσεις εργασιών και αξιολόγηση της επίσκεψης.

Exhibition1