Αρχική σελίδα Δραστηριότητες Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού 9η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού - Ευρωπαϊκή Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού 2022

Στις 30.09.2022 πραγματοποιήθηκαν εκδήλώσεις στα πλάισια της 9ης Πανελλήνιας Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού - Ευρωπαϊκής Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού 2022. Διογρανώθηκαν τουρνουά διαφόρων αθλημάτων (καλαθοσφαίρισης, πετοσφαίρισης, επιτραπέζιου τέννις) για τις Β' και Γ' τάξεις ενώ η Α' τάξη πραγματοποίησε επισκέψεις σε χώρους ιστορικού και πολιτιστικού ενδιαφέροντος.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Α' τάξης πραγματοποίησαν μια περιήγηση σε ορισμένα ιστορικά και πολιτιστικά μνημεία της πόλη όπως η Ιόνιος Βουλή, η Ιόνιος Ακαδημία, το μνημείο (άγαλμα) του Ιωάννη Καποδίστρια, την δεξαμενή που κατασκεύασε ο Άγγλος αρμοστής Θωμάς Μαίτλαντ (Thomas Maitland), τα παλαιά Ανάκτορα που σήμερα στεγάζουν το Μουσείο Ασιατικής Τέχνης. Να σημειωθεί ότι δεν πραγματοποιήθηκε επίσκεψη στο Μουσείο Ασιατικής Τέχνης.

Η περιήγηση των μαθητών και μαθητριών κατέληξε στο Παλαιό Φρούριο όπου επισκεφθήκαν τον Ναό του Αγίου Γεωργίου, την έκθεση ζωγραφικής «Καταφύγιο» στο Λατινικό παρεκκλήσι και περιηγήθηκαν στους επισκέψιμους χώρους.

Στον Ναό του Αγίου Γεωργίου οι μαθητές ενημερώθηκαν για την ιστορία του, τα αρχιτεκτονικά του χαρακτηριστικά, τα κειμήλια που εκθέτονται στο εσωτερικό του και για τις αγιογραφίες του από την έφορο αρχαιοτήτων Κέρκυρας κ. Τένια Ρηγάκου.

Την ξενάγηση στα έργα της έκθεσης «Καταφύγιο» ανέλαβε η επιμελήτρια της, ιστορικός τέχνης, κ. Μαρία Μελέντη.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες συμμετείχαν ενεργά με ερωτήσεις και παρατηρήσεις και στις δύο περιπτώσεις.

Θερμά συγχαρητήρια στους συνοδούς εκπαιδευτικούς κ. Κ. Κουτσολουκά, κ. Δ. Μποζίκη, κ. Κ. Σγούρου, κ Π. Σαραντίδη, κ. Ε. Ζώτο, κ. Μ. Μπούρο, κ. Ι. Αρβανιτάκη, κ. Γ. Σταυροπούλου, κ. Δ. Τζουλάφη, κ. Γ. Αντωνίου, κ. Ε. Τσαγκαράκη και τον κ. Δ. Θεοτόκη για τον επαγγελματισμό που επέδειξαν στην προετοιμασία της δράσης αυτή και ειδικά στον κ. Σαραντίδη για την προετοιμασία του φυλλαδίου το οποίο αποτέλεσε τον κορμό της δράσης αυτής.

Θερμότατες ευχαριστίες στις κυρίες Τ. Ρηγάκου και Μ. Μελέντη για την συμβολή τους στην επιτυχία της δράσης και για τις πολύτιμες και ενδιαφέρουσες πληροφορίες που έδωσαν σε μαθητές και εκπαιδευτικούς.

IMG 6064 Στο άγαλμα του Ιωάννη Καποδίστρια

Ιόνιος Ακαδημία

Δεξαμενή (στέρνα) Μαιτλαντ (Thomas Maitland)

Παλαιό Φρούριο