Προς ένα καινοτόμο και συμπεριληπτικό σχολείο

ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΤΟΥ 5ΟΥ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ

Το 5ο Γυμνάσιο Κέρκυρας στο πλαίσιο της διάχυσης των αποτελεσμάτων της συμμετοχής του στο Ευρωπαϊκό Πρόγραμμα Κατάρτισης Προσωπικού Erasmus+ (KA1) πραγματοποίησε εκδήλωση στις 13/01/2024 στο Αμφιθέατρο του Τμήματος Ιστορίας στο Ιόνιο Πανεπιστήμιο. Στην εκδήλωση οι συμμετέχουσες εκπαιδευτικοί παρουσίασαν τα αποτελέσματα των εκπαιδευτικών προγραμμάτων που παρακολούθησαν σε Φινλανδία, Εσθονία και Τσεχία.

Παράλληλα μαθητές και μαθήτριες παρουσίασαν σε power point ομαδικές εργασίες τους, που αφορούσαν τη σχολική πραγματικότητα. Την εκδήλωση παρακολούθησαν ο Δήμαρχος Κεντρικής Κέρκυρας και Διαποντίων Νήσων, κ. Στέφανος Πουλημένος μαζί με τον υπεύθυνο εκπαιδευτικών θεμάτων, γονείς, μαθητές/τριες και εκπαιδευτικοί.

Ακολουθούν η αφίσα της εκδήλωσης και οι παρουσιάσεις των συμμετεχόντων.

Erasmus Poster_A3_page-0001
Οι εκπαιδευτικοί και οι μαθητές και μαθήτριες σχεδιάζουν την εκδήλωση του 5ου Γυμνασίου Κέρκυρας που αφορά στη διάχυση των αποτελεσμάτων του προγράμματος Erasmus+ KA1 με τίτλο "Προς ένα καινοτόμο και συμπεριληπτικό σχολείο". Παρακολουθήστε το σχετικό video.
Οι συμμετέχουσες καθηγήτριες στο πρόγραμμα παρουσιάζουν τις εκπαιδευτικές εμπειρίες που αποκόμισαν από το πρώτο σεμινάριο στη Φινλανδία και την Εσθονία με θέμα: "Education in Finland and Estonia - Original Best Practices Benchmarking course - for all school levels".

Μια ομάδα μαθητριών συγκρίνει το σχολείο του παρελθόντος με αυτό του παρόντος και καταλήγει σε συμπεράσματα στην ακόλουθη παρουσίαση...

... μαθητές προβληματίζονται για το πώς θα ήθελαν να είναι το σχολείο στο μέλλον

Οι μαθήτριες παρουσιάζουν "Σχολείο και Stress": Τι το προκαλεί; Ποια τα αποτελέσματά του; Πώς αντιμετωπίζεται; Υπάρχει δημιουργικό άγχος;

Μία από τις συμμετέχουσες εκπαιδευτικούς παρουσιάζει τα αποτελέσματα του σεμιναρίου στην Πράγα της Τσεχίας με τίτλο: "Developing Social and Emotional Intelligence".

Η εκδήλωση κλείνει με την παρουσίαση των αποτελεσμάτων της έρευνας των μαθητριών της Γ΄τάξης του Γυμνασίου με τίτλο : "Εκπαιδευτικοί και μαθητές - μαθήτριες στο 5ο Γυμνάσιο Κέρκυρας : Σχέσεις αλληλεπίδρασης".